Donald Trump's Indiana chairman among GOP convention delegate picks

0
703

By: Associated Press

INDIANAPOLIS (AP) — Donald Trump’s Indiana chairman is among the 57 people picked as the state’s national Republican convention delegates, along with several party leaders who’ve openly criticized his candidacy.

The Indiana Republican Party released the names of the state delegation Thursday, a day after it was finalized by party officials amid worries from Trump’s supporters that they’re being shut out from delegate selection around the country.

Trump Indiana campaign chairman Rex Early is among the delegates who will be committed to a presidential candidate for the first national convention ballot based on Indiana’s May 3 primary results, but not on any subsequent votes.

Some delegates selected over the weekend at congressional district meetings complained about receiving email threats from Trump supporters. State police say a review found the messages weren’t criminal.

WHO ARE INDIANA’S DELEGATES?

These are the three automatic RNC delegates:

  • State party chairman Jeff Cardwell
  • RNC member John Hammond
  • RNC member Marsha Coats (wife of U.S. Sen. Dan Coats, who endorsed Marco Rubio)

These are the 27 “statewide” delegates required to vote for the Republican candidate who wins the most votes in Indiana on the first ballot at the Republican National Convention:

  • Jim Bopp (Boone County)
  • Josh Claybourn (Warrick County)
  • Bill Davis (Allen County)
  • Daniel Dumezich (Lake County)
  • Rex Early (Trump’s Indiana campaign manager)
  • Dennis Flynn (Lake County)
  • Samuel Frain (Hamilton County)
  • Anne Hathaway (Marion County)
  • Lt. Gov. Eric Holcomb (Marion County)
  • State Sen. Erin Houchin (Washington County, running for U.S. House in Indiana 9th district)
  • Tom John (Marion County, co-chair of Marco Rubio’s Indiana campaign team)
  • State Sen. Luke Kenley (Hamilton County)
  • David Lasco (Lake County)
  • Thomas Longest (Boone County)
  • Josh Marshall (Marion County)
  • Michael McDaniel (Marion County)
  • Frederic Mills (Morgan County)
  • Kelly Mitchell (Indiana State Treasurer)
  • Mike Murphy (Marion County)
  • Matthew Morgan (Hamilton County)
  • Denise Pence (Gov. Mike Pence’s sister-in-law)
  • Melissa Proffitt (Marion County)
  • U.S. Rep. Todd Rokita (represents Indiana’s 4th district, previously endorsed Marco Rubio)
  • Edwin Simcox (Hamilton County)
  • Curt Smith (Boone County)
  • P. Eric Turner (Hamilton County
  • Thomas Wheeler II (Boone County)

These are the 27 delegates required to vote for the winner of their congressional districts:

  • James Snyder (District 1)
  • Dan Dernulc (District 1)
  • Rebecca Holwerda (District 1)
  • Rudy Yakum (District 2)
  • Carol McDowell (District 2)
  • Larry Garatoni (District 2)
  • State Sen. Travis Holdman (District 3)
  • Barbara Krisher (District 3)
  • Kyle Babcock (District 3)
  • Craig Dunn (District 4)
  • Secretary of State Connie Lawson (District 4)
  • Barbara Knochel (District 4)
  • Kyle Hupfer (District 5)
  • Jim Brainard (District 5, mayor of Carmel)
  • David Brooks (District 5, husband of U.S. Rep. Susan Brooks)
  • State Rep. Randy Frye (District 6)
  • John Meredith (District 6)
  • Tara Armstrong (District 6)
  • State Sen. Pat Miller (District 7)
  • Jefferson Shreve (District 7)
  • Jennifer Ping (District 7)
  • Rick Martin (District 8)
  • Brenda Goff (District 8)
  • William Springer (District 8)
  • Jamey Noel (District 9, Clark County Sheriff)
  • Beth Boyce (District 9)
  • State Rep. Eric Koch (District 9)